Kayıt Ol

Yeni Notalarımız E (Mi) ve F# (Fa#)

Cumartesi, 10 Aralık 2016 09:15 Saksafon Dersleri - Başlangıç Seviyesi
(1 Oyla)

Bu dersimizde E (Mi) ve F# (Fa#) notalarını öğreneceğiz.

İlk notamız : M (Mi)....

E

Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere sol elimizin baş parmağı Oktav tuşunda olacak ve ön cephede ise sol elimizin işaret,orta, yüzük ğarmakları ile sağ elimizin işaret, orta parmakları tuşların üzerinde olacaktır.

 oktav

EE

Varsa metronom yardımıyla yoksa da ayağımızla tempo tutarak aşağıdaki şekilde ilk notamızı çalacağız. Ama önce sizin için kaydedilmiş ses dosyasını dinleyiniz.

 

 

Şimdi sıra sizde... Fermata işaretinin anlamı, belirtilen notayı ya da Es'i normalinden biraz daha uzun süreli tutmaktır.

E2

 

Şimdi de aşağıdaki şarkıyı çalacağız. Nefes almayı unutmayınız. Ama önce sizin için kaydedilmiş ses dosyasını dinleyiniz.

 

 

Şimdi de siz çalmayı deneyiniz.

E3

 

Şimdi de çok bilinen bir şarkıyı çalacağız.  Ama önce sizin için kaydedilmiş ses dosyasını dinleyiniz.

 

 

Şimdi de siz çalmayı deneyiniz.

E4

 

İkinci notamız : F# (Fa#)....

 F

Yukarıdaki şekilde görüldüğü üzere sol elimizin işaret,orta, yüzük parmakları ile sağ elimizin orta parmağı ile tuşlara basıyoruz.

 Varsa metronom yardımıyla yoksa da ayağımızla tempo tutarak aşağıdaki şekilde ikinci notamızı çalacağız. Ama önce sizin için kaydedilmiş ses dosyasını dinleyiniz.

 

 

Şimdi çalma sırası sizde.... Sol anahtarının sağındaki Diyez işareti F (Fa) notasına aittir. Tüm F (Fa) notaları aksi belirtilmedği sürece F# (Fa #) olarak çalınacaktır.

F2

 

Şimdi de aşağıdaki parçayı çalacağız. Ama önce her zamanki gibi sizin için hazırlanmış ses dosyasını dinleyiniz.

 

 

Tekrar işareti sadece en sonda olduğu için parçayı en baştan tekrar çalacaksınız. İkilik Es'in hakkını verin ve iki vuruş boyunca sessiz kalınız. Şimdi sıra sizde...

F3

 

"f" Forte anlamındadır ve "Kuvvetli" çalınması gerektiğini gösterir. "mf" Mezzo Forte anlamındadır ve "Orta Kuvvetli" çalınması gerektiğini gösterir. "p" Piano anlamındadır ve "Yumuşak" çalınması gerektiğini gösterir. 

 

Şimdi de çok bilinen bir şarkıyı çalacağız.  "f" işareti olan yerede kuvvetli çalacağız. Ama önce sizin için kaydedilmiş ses dosyasını dinleyiniz.

 

 

Şimdi de siz çalmayı deneyiniz.

F4

 

Bir sonraki parçada ilk ölçünün eksik olduğunu görüyoruz. Kimi zaman ilk ölçüden önce tamamlanmamış bir notalar görebilirsiniz. 1-2-3 şeklinde sayıp notayı çalıyoruz.

 F5P

Şimdi de eksik ölçülü bir şarkıyı çalacağız.  Yumuşak, orta kuvvetli ve kuvvetli çalınacak bölümlere dikkat ediniz. Ama önce sizin için kaydedilmiş ses dosyasını dinleyiniz. 

 

 

Şimdi de siz çalmayı deneyiniz.

F6

 

 Bir sonraki derste yeni notalarla karşınızda olacağız.

Okunma 2197 defa Son Düzenlenme Pazar, 05 Mart 2017 08:28
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Salih Akelli

Caz müziği ve özellikle saksafon üzerine olan ilgisi kazanımlarını paylaşma arzusuyla birleştiğinde sizler için değerli yazılar hazırlamasına olanak kılmaktadır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Layouts
Colors