Sitemize Katkıda Bulunun

Merhaba, Sitemize yazılarıyla katkıda bulunmak isteyenler, bize bilgi@saksafonname.com e-posta adresinden ulaşabilirler. Teşekkür ederiz.

Serdar Barçın

2001 yılında katıldığı Yeni Türkü’de  flüt, EWI, soprano ve alto saksafon çalmaktadır. Ayrıca birçok sanatçının albüm ve sahne çalışmalarında enstrümantist olarak yer alan BARÇIN, Yeni Türkü dışında, İstanbul Superband ve Serdar Barçın Band gibi grup ve topluluklarda müzik yapmaktadır.

1991 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Flüt Bölümü’ne girdi. Lise yıllarında “Genç Kuşak Solistler” sınavını kazanıp Hacettepe Gençlik Orkestrası eşliğinde çalma fırsatını yakaladı.

Lisans bölümüne tam puanla geçiş yaptığı dönemde pop ve caz alanlarına ilgi duymaya başlayan BARÇIN, 1997 yılında aldığı ilk alto saksafonuyla hafta sonları büyük otellerde yapılan programlarda enstrümantist olarak çalışmaya başladı.

Asia Minor topluluğunun kurucusu Kamil ERDEM ile jam sessionlara ve çeşitli projelere katılmaya başladı. Lisans 3. sınıfta olduğu 1999 senesinde, Sertab ERENER’in yaptığı konser ve albüm çalışmalarında çalmak üzere İstanbul-Ankara arasında mekik dokumak zorunda kaldığı bir dönem geçirdi. 2000 yılında bir sınıf atlayarak konservatuvardan mezun oldu.

2001 yılları arasında, bir süre Ankara’daki çeşitli kulüplerde çalmaya devam ettikten sonra; İstanbul’a gelerek Soul&Stuff adlı soul r&b cover grubunda çalmaya başladı. Aynı dönemde ilk kez bir Rumeli Hisarı konserinde Yeni Türkü grubuyla sahneye çıkan BARÇIN, kısa bir süre için sınavını kazandığı Eskişehir Senfoni Orkestrası’na dâhil olmak üzere Eskişehir’e gidip dönmüştür. İstanbul’a kesin olarak taşındığı 2001 yılında Yeni Türkü grubuna fiilen katılan BARÇIN, halen grupta flüt, EWI, soprano ve alto saksafon çalmaktadır.

2003 yılında, sonradan adı İstanbul Superband olacak olan, Becks Big Band’de çalmaya başlayan BARÇIN, bütün bu çalışmalarının yanı sıra stüdyo müzisyenliği yapmayı da hiç bırakmamıştır. Aralarında Sertab ERENER, Işın KARACA, Ajda PEKKAN, Zuhal OLCAY ve Sezen AKSU’nun da bulunduğu pek çok sanatçının albüm çalışmalarında ve sahne performanslarında enstrümantist olarak yer almış ve almaktadır.

2007 yılında Fahir ATAKOĞLU ve Sertab ERENER ile Los Angeles Kodak Theater ve New York Carnegie Hall’da çalma fırsatını buldu. Son yıllarda, Nail YAVUZOĞLU’nun kurduğu C.R.R. Big Band’le çalışmalarını sürdürmektedir. Bu topluluk 2008 yılında ünlü trompetçi Randy BECKER’ı ağırlamıştır. Önder FOCAN ile Standart Alaturka projesinde de yer alan BARÇIN, 2005–2007 yılları arasında kendi kurduğu Tank Funk isimli grupla çeşitli çalışmalarda bulunmuştur.

Fusion jazz çalışmalarını Serdar BARÇIN Band dâhilinde gerçekleştirmekte olan müzisyen, halen Robert College’de saksafon ve flüt kulüplerinde eğitmenlik yapmakta ve solo albümünün çalışmalarını sürdürmektedir.
Okunma 4849 defa Son Düzenlenme Son Düzenlenme Haziran 28 2015
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Elif Gezer

Müzik öğretmenidir.

Bu kategoriden diğerleri: « Pharoah Sanders Tayfun Duygulu »

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

İletişim

E-mail:  bilgi@saksafonname.com