Sitemize Katkıda Bulunun

Merhaba, Sitemize yazılarıyla katkıda bulunmak isteyenler, bize bilgi@saksafonname.com e-posta adresinden ulaşabilirler. Teşekkür ederiz.

Japon Caz Animasyon Filmi "Blue Giant" Özel

Japonlar çizgi film ve çizgi roman dünyasında tartışmasız üstünler.

51 yaşındaki sanatçı Shinichi Ishizuka'nın Japonya'da köyünden çıkarak dünyanın en ünlü caz müzisyenlerinden biri olmayı hayal eden genç bir çocuğu anlattığı çizgi roman 2013 yılında yayınlanmış. Bu çizgi romanı okuyan bilen var mı bilmiyoruz ama okumadım diyorsanız sorun yok, çünkü romanın animasyon filmi çekilmiş.

"Blue Giant"ın müzikleri ünlü caz müzisyeni Hiromi'den

Filmin esas oğlanı Yuki Yamada isimli bir çocuk. Liseyi bitirdikten sonra Tokyo'ya giden ilk otobüse atlayan 18 yaşında caz tutkunu bir genç. Yamada caz eğitimi görmemiş, kendi kendini yetiştirmiş ve tenor saksofon çalıyor. Her gün saatlerce acı çekecek kadar çalışan Yamada, Tokyo'ya taşındıktan sonra yerel bir barın sahibi ve barda çalan kibirli ama yetenekli caz piyanistiyle beraber çalmaya başlıyor. Onlara, piyanistin oda orkadaşı Tamada isimli davulcu da katılarak trio kuruyorlar. Genç üçlü çaldıkça çevrede isimleri duyulmaya başlıyor ve zamanla organizatörlerin ilgisini çekmeyi başarıyorlar.

 

Filmin olay örgüsü böyle gelişiyor, bir nevi 'A Star is Born' hikâyesinin versiyonu gibi. Okuduğumuz kadarıyla eleştirmenler animasyon filmin caz adına iddialı olmadığını söylese de, gerçek şu ki, bu hayli ilginç bir proje, özellikle de müziklerini Hiromi'nin yapmış olması önemli.

 

Tabii bir de animasyon bakımından üstünde durulması gereken teknik ayrıntılar var. Bu detayların önemini uzmanlar biliyor olsa da, mesela, animatörlerin müzisyenlerin parmak hareketlerini çizmeleri hem bu dünyada bir çeşit ilk olmuş, hem yazılanlara bakılırsa sanatçılar bu çizimlerde çok zorlanmış. Filmin teknik başarısına söz yok, hatta, animasyonda müzisyenlerin müzikle beraber dışavurumcu soyut anlatıma yöneldiği anların üstün birer sanata dönüştüğünü söyleyenlerin yalancısıyız.

 

Animasyon filmin Hiromi imzalı soundtrack albümü dijital platformlarda yayında. Bir saati biraz aşan müziklerin başındaki parça Coltrane'in Impressions'ı mesela, duyar duymaz tenor saksofonla dinleyeni hayli çarpan etkileyici bir giriş olmuş. İnsan içinden, girişi böyleyse gerisi nasıl diyor ama müzik hep öyle ilerlemiyor.

 

Çizgi romanın baskıları Amazon'da var ama filmi nasıl izleriz doğrusu biz de bilmiyoruz, bilen varsa haber versin.

Okunma 553 defa Son Düzenlenme Son Düzenlenme Haziran 24 2023
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Ahmet Demir

Cazseverdir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

İletişim

E-mail:  bilgi@saksafonname.com