Sitemize Katkıda Bulunun

Merhaba, Sitemize yazılarıyla katkıda bulunmak isteyenler, bize bilgi@saksafonname.com e-posta adresinden ulaşabilirler. Teşekkür ederiz.

2010’ların Öne Çıkan Caz Parçaları Özel

İstanbul Caz Festivali, caz müziği alanından önde gelen isimlerinin önerileriyle 2010-2019 yılları arası Türkiye caz sahnesinin öne çıkan parçalarını içeren 100 parçalık bir liste hazırladı.

Türkiye'den cazı yakından takip eden gazeteciler, eleştirmenler, radyo programcıları, plak şirketi ve festival yöneticileri gibi sektör insanlarından oluşan 21 kişilik jüri tarafından hazırlanan listenin en çok önerilen parçaları Ercüment Orkut'un Low Profile ve Çağrı Sertel Trio'nun Burning Circles isimli parçalar oldu.

96 farklı sanatçı ve topluluğun yer aldığı 100 parçalık listenin tamamı Spotify’da paylaşıldı. Listenin tamamına https://spoti.fi/35yXV4G adresinden ulaşılabiliyor.

Listeye katkıda bulunan jüri şu isimlerden oluşuyor: Ahmet Uluğ, Batu Akyol, Burak Sülünbaz, Eray Aytimur, Ersin Babaoğlu, Feridun Ertaşkan, Francesco Martinelli, Gülden Teztel, Hakan Rauf Tüfekçi, Harun İzer, Hülya Tunçağ, Levent Öget, Murat Sezgi, Naim Dilmener, Orhan Tekelioğlu, Pelin Opcin, Sanat Deliorman, Tuğçe Alpaslan, Yekta Kopan, Yeşim Pekiner, Zuhal Focan.

100 parçalık liste hakkında İstanbul Caz Festivali Direktörü Harun İzer "Caz müziği, Türkiye'de son yıllarda çok hızlı bir ilerleme kaydetti. Hem bir önceki dönemde yetişen isimler birbirinden başarılı albümler yayımladılar hem de son 3-4 yılda genç müzisyenlerden farklı tarzlara açılan çok başarılı kayıtlar dinledik. Caz alanını yakından takip eden isimlere de danışarak hazırladığımız bu liste ile Türkiye'de caz müziğinin son on yılını hatırlamak istedik. Amacımız bir 'en iyiler' listesinden ziyade, döneme damgasını vurmuş isimlere olabildiğince geniş şekilde yer vermekti" dedi.

Jürinin 2010'ların en çok öne çıkan olarak belirlediği listenin ilk on şarkısı ise şöyle:

Ercüment Orkut, Low Profile "Low Profile" 2015

Çağrı Sertel Trio, Burning Circles "Newborn" 2010

Alp Ersönmez, Zorla Güzellik "Yazısız" 2011

Ferit Odman, Look, Stop & Listen "Dameronia with Strings" 2015

Ediz Hafızoğlu, Kimse Bilmez "Nazdrave" 2014

Elif Çağlar, You Are Safe "Misfit" 2015

Can Çankaya, Kağan Yıldız, Snowflake "Timeless" 2018

Cenk Erdoğan, Kara Gider "Fermata" 2018

Kerem Görsev, Warm Autumn "To Bill Evans" 2013

Selen Gülün, Bekle "Kadınlar Matinesi" 2017

Okunma 514 defa Son Düzenlenme Son Düzenlenme Aralık 28 2019
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Cavit Külebi

Saksafon tutkusu ilk günkü gibi devam etmektedir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Kullanıcı Giriş

Radyo Dinle

Bu Sayfayı Paylaşın

Bu Sayfayı Paylaşın

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Arama

İletişim

E-mail:  bilgi@saksafonname.com