Sitemize Katkıda Bulunun

Merhaba, Sitemize yazılarıyla katkıda bulunmak isteyenler, bize bilgi@saksafonname.com e-posta adresinden ulaşabilirler. Teşekkür ederiz.

Tobias Hoffmann Jazz Orchestra “Conspiracy” Özel

Tobias Hoffmann’ın Ekim 2021’de “Conspiracy” bestesi, Los Angeles’ta (ABD) “Amerikan Müzik Aranjörleri ve Besteciler Derneği”nin “Bill Conti Big Band Düzenleme ve Beste Yarışması”nda 3.lük ödülüne layık görüldü.

Mayıs 2022’de ise “Relentless” bestesi, “45. Downbeat Öğrenci Müzik Ödülleri”nde yüksek lisans kategorisinde “olağanüstü orijinal beste” olarak ödüllendirildi.

Tobias-Hoffmann-Jazz-Orchestra-kapak.jpg

Müzisyenler

Müzisyenler Saksofonlar ve Nefesli Çalgılar
Patrick Dunst (alto saksofon, soprano saksofon ve flüt) Andy Schofield (alto saksofon, flüt ve klarnet) Robert Unterköfler (tenor saksofon, soprano saksofon ve klarnet) Martin Harms
(tenor saksofon & klarnet) Jonas Brinckmann (bariton saksofon & bas klarnet)

Trompet ve Flugelhorns
Dominic Pessl Bernhard Nolf Felix Meyer Simon Plötzeneder Jakob Helling
Trombon Kasperi Sarikoski (trombon) Robert Bachner (trombon & euphonium) Daniel Holzleitner (trombon) Johannes Oppel (bas trombon & tuba)

Ritim Bölümü

Vilkka Wahl (gitar) Philipp Nykrin (piyano ve Synth) Ivar Roban Krizic (kontrbas ve elektrik bas) Reinhold Schmölzer (davul ve elektronik)
Şef Tobias Hoffmann

Kayıt Amiri Peter Lenz

 Tobias Hoffman hakkında
Tobias Hoffmann 1988 yılında Göppingen’de (Almanya) doğdu ve müzik ve saksofon tutkusunu lise yıllarında keşfetti. 2008’den 2010’a kadar Hannover’deki Müzik, Drama ve Medya Üniversitesi’nde ve 2010’dan itibaren, Haziran 2013’te Bachelor of Arts (BA) ile mezun olduğu Prins Claus Conservatorium Groningen’de (Hollanda) okudu. Ardından Musik und Kunst Universität der Stadt Wien’de jazz kompozisyon ve kompozisyon çalıştı. Aynı zamanda Musik und Kunst Universität Wien’de jazz ve saksofon eğitimi aldı ve 2015 yılında Master of Arts (MA) derecesiyle mezun oldu.Tobias Hoffmann, kendi projelerinde çalışmanın yanı sıra, çok çeşitli grup ve tarzlar için aranan bir yardımcı, besteci ve aranjör. 2014-2017 yılları arasında besteci ve aranjör olarak da yer aldığı Viyana Spittelberg Jazz Orkestrası’nın şefliğini yaptı. Konser turları ile Rusya’ya ve birkaç Avrupa ülkesine gitti. Bob Mintzer, Joe Gallardo, Alexander von Schlippenbach, Paul Kuhn, Benny Golson gibi müzisyenlerle çalmıştır.

 

Conspiracy
Müziğe başladığı 2005 yılından 2016 yılına kadar farklı formasyonlarda çalarak ulusal ve uluslararası birçok ödül kazandı. Bunlar arasında Baden-Württemberg eyaletinin “Jugend Jazzt” yarışmasında “ikincilik ödülü”, Neerpelt’te (Belçika) Uluslararası Avrupa Müzik Festivali yarışmasında birincilik (cum laude) ve “Jugend Jazzt” yarışmasındaki birincilik ödülü var. Bunların dışında daha pek çok ödülü bulunmakta.

9.9.2022’de Mons Records, Alman saksofoncu Tobias Hoffmann’ın “Conspiracy” adlı yeni albümünü yayınladı. “Her şey daha da büyüyor” sloganıyla, bu kayıt, dokuz kişilik bir grupla kaydettiği 2019 tarihli “Retrospective” albümünü takip ediyor ve bu sefer tam bir büyük grupla yer alıyor.

Tobias, müzik yolculuğu boyunca “… göğsümde atan iki kalp vardı: bir yanda saksofoncununki, diğer yanda besteci ve aranjörünki” dedi. Bu kaydı ilk dinlediğinizde, Tobias’ın “Conspracy”da bu iki kalbi birleştirip tek kalpte birleştirebildiği açıkça görülüyor. Albüm hakkında konuşan Tobias, “2019’da Nonet’imle “Retrospective” CD’mi çıkardıktan sonra, bir jazz orkestrası için daha fazla müzik yazıp kaydederek bir jazz bestecisi ve aranjör olarak bir sonraki adımı atmak gibi hissettim.” “2020’nin sonunda bu projeyi planlamaya başladığımda şüphe doluydum. Corona salgınının ikinci dalgasının ortasındaydık, Avrupa’nın yarısı karantinadaydı, konserler ve işler iptal edilmişti ve stüdyoya büyük bir jazz topluluğu getirmenin doğru zaman olup olmadığından gerçekten emin değildim. Ama bunun için gitmeye değer olduğunu söyleyen yumuşak bir ses vardı. Müziği yazdıktan, organize ettikten, prova ettikten ve kaydettikten sonra şimdi geriye dönüp baktığımızda, piyasaya sürülmeye hazır olan bu kayıt neredeyse gerçeküstü geliyor. O yumuşak sesi dinlediğim ve müziği kaydettiğim için çok mutluyum.”

 

Okunma 468 defa Son Düzenlenme Son Düzenlenme Ağustos 31 2023
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Ali Sami İpek

Saksafon üzerine haber toplayarak sitemize katkıda bulunmaktadır.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

İletişim

E-mail:  bilgi@saksafonname.com