Sitemize Katkıda Bulunun

Merhaba, Sitemize yazılarıyla katkıda bulunmak isteyenler, bize bilgi@saksafonname.com e-posta adresinden ulaşabilirler. Teşekkür ederiz.

Jan Garbarek

Jan Garbarek, İskandinav cazının en önemli isimlerinden, 1947 doğumlu dünyaca ünlü Norveçli caz saksafon sanatçısıdır.

Jan Garbarek 1970'li yıllarda ünlü piyanist Keith Jarrett'ın projesi olan “European Quartet” ile yaptığı çalışmalarla dünyaca tanındı. İmzası bulunan 40'ı aşkın albümüyle ünlü caz plak şirketi ECM'in ve modern caz kronolojisinin en değerli isimlerinden olan Garbarek'in müziğinin en karakteristik özelliği klasik cazın yanısıra Norveç ve Dünya folklorunu da müziğine taşımasıdır.

Tenor, soprano saksafonun dışında flüt de çalan müzisyen Eleni Karaindrou, Ustad Fateh Ali Khan, Zakir Hussain ve Deeyah gibi etnik isimlerle birçok albümlü çalışmalarıyla da tanınıyor. Birçok Fransız, ve Norveç filminin özgün müziklerini yazmasının yanısıra albümlerindeki şarkıları Hollywood da dahil olmak üzere birçok kez sinema yapımlarında kullanıldı. Türkiye'de ilk kez 1995 yılında 9. Uluslararası İzmir Festivali bünyesinde sahne alan sanatçı, 2001 yılında İzmir ve İstanbul'da verdiği konserlerden sonra gördüğü büyük ilgiyi 2002 yılı İstanbul 9. Caz Festivali kapsamında Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda 4000 seyircisine verdiği konser takip etti.

Jan Garbarek 1970'li yıllarda piyanist Keith Jarrett, basçı Palle Danielsson ve baterist Jon Christensen ile Avrupa Quartet 'i ismiyle sahneye çıkmıştır. Daha sonraları, sahnede giderek daha fazla, solo olarak görünmeye başladı.

1993 yılında yayınladığı Officium albümünde saksafonu ile 5. ses olarak Hilliard Ensemble'ye eşlik etmiştir.

Garbarek'in parçalarına etki eden en önemli unsur onun ; klasik amerikan caz büyüklerinin yanında kendisine, özgün ve farklı sound sağlayan ,geleneksel Norveç folklorunu kullanmasıdır. Gençliğinde müzikal anlamda örnek aldığı kişi John Coltrane'dir. Hemen hemen tüm albümleri, müzik yapımcısı Manfred Eicher ile sıkı sanatsal çalışmalar sonucu kaydedilmiştir.

Okunma 4973 defa Son Düzenlenme Son Düzenlenme Temmuz 22 2015
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

İletişim

E-mail:  bilgi@saksafonname.com