Sitemize Katkıda Bulunun

Merhaba, Sitemize yazılarıyla katkıda bulunmak isteyenler, bize bilgi@saksafonname.com e-posta adresinden ulaşabilirler. Teşekkür ederiz.

Yalçın Ateş

Bir çok önemli çalışmasına saksafonu ile renk vermiş, kendi adını taşıyan Yalçın Ateş Orkestrası, Yalçın Ateş 5'lisi, Yalçın Ateş 6´lısı topluluklarının kurucusudur.

İsmet Sıral, Muvaffak Maffy Falay, Ali Kayral, Erol Pekcan, Durul Gence, Faruk Akel, Alaaddin Dal, Tuna Ötenel, Aydemir Mete, Oğuz Durukan, Erkut Taçkın gibi değerli bir çok müzisyen ile birlikte bir çok çalışmaya hayat vermiş olan Yalçın Ateş ülkemizin en iyi  alto saksafoncularından biri olarak bilinmektedir.

1955 yılında Durul Gence ve Erkan Gürsal tarafından Harp Okulu öğrencileri ile birlikte kurulan Deniz Harp Okulu Orkestrası´nda saksafonu ile yer almıştır.

Bir dönem Soner Soyata ve Arkadaşları (Soner Soyata Topluluğu) adıyla çalışmalarını sergilerler. Sonraları  Alpay´ın önderliğinde ilerleyen, Alpay ve Arkadaşları topluluğunda  Şanar Yurdatapan, Tarık Öcal, Robert Anglin ve Durul Gence gibi isimler ile birlikte  saksafonuyla yer almıştır.

Yalçın Ateş Orkestrası bir dönem Ayferi´nin seslendirdiği genellikle Norayr Demirci´nin düzenlediği, Ercan Saatçi´nin sözlerini barındıran, Bir gün anlarsın, Elveda şarkılara, Çingene (Zingara) gibi şarkıların müziklerini  yapmıştır. sonradan Türkçe´ye uyarlanan pek çok parçayı kendi müzikal atlyapıları ile şekillendirmişlerdir.

Fecri Ebcioğlu´nun düzenlemesini yaptığı Ajda Pekkan´ın yorumladığı Boş Sokak çalışmasında Yalçın Ateş Orkestrası´nın performansı bulunuyor.

Ertan Anapa, Semiramis Pekkan, Nesrin Sipahi, Berkant, Erkut Taçkin, Gönül Akkor ve daha pek çok isimin plağında Yalçın Ateş Orkestrası’nın ismi bulunmaktadır.

Yalçın Ateş 1969 yılında kurulan İstanbul Gelişim Orkestrası´nda uzun bir dönem yer almıştır. Candan Erçetin´in Vakit Varken adlı çalışmadaki Saksafon solosu ile dinleyicilerin beğenisini toplayan Yalçın Ateş müzikal çalışmalarını halen sürdürmektedir.
Okunma 6417 defa Son Düzenlenme Son Düzenlenme Haziran 28 2015
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Ali Sami İpek

Saksafon üzerine haber toplayarak sitemize katkıda bulunmaktadır.

Bu kategoriden diğerleri: « Wayne Shorter Batu Şallıel »

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

İletişim

E-mail:  bilgi@saksafonname.com