Sitemize Katkıda Bulunun

Merhaba, Sitemize yazılarıyla katkıda bulunmak isteyenler, bize bilgi@saksafonname.com e-posta adresinden ulaşabilirler. Teşekkür ederiz.

Bebek Kulis Bar

İstanbul`un "Kulis Bar"ları tarihinin son halkası Bebek Kulis Bar sahnesinde sıkça yer vereceği cazla müziğiyle açıldı.

İstanbul`un her daim popüler ama son yıllarda daha da popüler semti Bebek`in güzide bir semt olarak barlarla arası her zaman iyi olmuştur. Bunu sadece son yıllara bakarak söylemiyoruz, tam tersine, daha eskiye, epey eskiye bakarak bugüne gönderme yapıyoruz.

İstanbul`un sanat, edebiyat, eğlence ve kültür hayatının tarihi bir anlamda İstanbul`un barlar tarihidir. Ellili yılların ünlü Park Otel`i nasıl İstanbul`un yakın tarihine damgasını vurmuşsa, Park Otel`in kapanışından kısa bir süre sonra açılan Bebek Otel ve otelin meşhur barı Bebek`in simgelerinden biri olmuştur. Bebek barları denince artık bu konuda bir kitap yazma zamanı gelmiş olmalı, ama sadece barları ve anılarını… Yakın geçmişin Bebek sayfaları arasında dolanacak isek Şadırvan`ı da mutlaka anmalı... Zaman içinde böyle başka bir dolu renkli mekan Bebek`in semt tarihi içinde gelip geçti ama şehrin en güzel ve şık barlarının önemli bir kısmının bu küçük Boğaz semtinde olduğu gerçeği hiç bir zaman değişmedi.

Maksadımız Bebek`in barlar tarihine ilişkin paragraflar arasında dolaşmak değil. Yakın zamanlarda Bebek`in popüler barlarına dahil olan Kulis Bar`ın haberini duyunca hem barlar hem Kulis isminin çağrışımları bunları yazdırdı bize. İstanbul`un barları arasında Kulis isimli barların geçmişi de zengindir. Seksenli yılların entelektüel çevrelerinde iki önemli barın yeri başkadır. Bunların biri Papirüs ise diğeri de Kulis`tir. Atlas Pasajı`nın girişindeki Kulis bir dönemin yakın tanığıdır ve emsalsiz anılara eşlik etmiştir. Papirüs`ü bir başka zaman anlatırız :)


Gelelim bu haberin esas konusuna, Kulis deyince konu açıldı çünkü Bebek şehrin yeni Kulis barına sahip son semti oldu. E tabi, artık zaman değişti, yeni Kulis İstanbul bar kültürünün önemli bir parçası olacak belki ama ister istemez farklı bir parçası olacak. Öyle de olmalı zaten.

İstanbul barlarının caz müziğiyle de arası her zaman iyi olmuştur. Üstelik bu adı geçen barlara caz klübü dememiz de yanlış olur ama bu barların içinde caz hep olmuştur. Yeni açılan Bebek Kulis de bu açıdan cazseverlere güzel müjdeler vermeye başladı bile. Sahnesinde caz ile rock arasında yüksek nitelikli bir çizgi tutturan Kulis bundan böyle ayın belli günlerinde oldukça dikkat çekecek caz projelerine yer verecek. Yeni yılla birlikte caz müzisyenleri ve cazseverler yeni tınıların peşinde güzel vakit geçirecekleri yeni performansları izleyebilecekler. Bebek Kulis`in mesela bize ulaşan Ocak ayı programına gözattık, ay boyu sahne alacak onaltı canlı etkinliğin en az beş-altı projesi caz ve bağlantılı müziklere yer verecek. 6 Ocak`da caz gitarın yaşayan efsane ismi, yaşam boyu başarı ödülle Neşet Ruacan ustamızın basçı Volkan Hürsever ve caz vokalin en güzel seslerinden Ece Göksu ile bir yıldan fazladır sürdürdüğü "Slow Hot Wind" izlemeyenler kaçırdı mesela ama ayın kalanında izlenecek olanları yazalım hiç değilse onları bir kenara yazın. Performanslarında caz şarkılarına da yer veren Güvenç Dağüstün mesela 14, 21 ve 28 Ocak akşamları Kulis sahnesinde olacak. Yine benzeri akustik bir tarza sahip olan Can Oflaz 12 Ocak akşamı, hayli eğlenceli, enerjik ve üst çizgideki müzikleriyle FourinthePocket 16 Ocak akşamı, funk ağırlıklı müzikleriyle Fun Fatale -ki gecenin ilerleyen dakikalarında dörtlü dark blue renkte caza da dönebilirler, öyle isimler var içinde çünkü- ve onu aslında TV ekranlarında haberin yüzü olarak tanıyıp sevmiştik, hali hazırda yine işine devam ediyor ama son yıllarda caz sahnelerinde sesiyle de izlemeye başladığımız Banu Güven Bebek Kulis Bar için Ocak ayının en hoş gecelerinden birine imza atacaktır eminiz.

Okunma 5165 defa Son Düzenlenme Son Düzenlenme Ocak 11 2016
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Ahmet Demir

Cazseverdir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

İletişim

E-mail:  bilgi@saksafonname.com