Sitemize Katkıda Bulunun

Merhaba, Sitemize yazılarıyla katkıda bulunmak isteyenler, bize bilgi@saksafonname.com e-posta adresinden ulaşabilirler. Teşekkür ederiz.

Gözden Kaçan 6 Caz Filmi Özel

Gözden kaçan 6 caz filmi derledik.

Mo' Better Blues

Spike Lee'nin yazıp yönettiği "Mo' Better Blues" filminde ünlü oyuncu Denzel Washington yönetmenle olan ilk filminde rol alıyor. Minifield "Bleek" Gilliam kendi grubu olan bir caz trompetçisidir ancak Bleek'in geleceği bir miktar karmaşık olacaktır. Yönetmen Lee, filmde Giant rolünde de görünüyor. Piyanist 'sol el' Lacey rolünde Giancarlo Esposito, saksafoncu Shadow Henderson rolünde bir başka ünlü oyuncu Wesley Snipes rol almış. "Mo’ Better Blues" başarılı kostüm tasarımı, Ernest Dickerson'ın kusursuz sinematografisiyle Denzel Washington için ideal bir rol fırsatı olmuş.


Stormy Monday

Mike Figgis'in ilk yönetmenlik denemesi olan "Fırtınalı Pazartesi" (Stormy Monday), atmosferik bir neo-noir filmi olarak tanınır. Film, Sean Bean, Melanie Griffith, Tommy Lee Jones ve Sting'in de dahil olduğu etkili bir oyuncu kadrosuna sahip. Bay Finney'e (Sting) ait caz kulübünde geçen "Stormy Monday" filmi, siyasi yolsuzluk, suç ve tutku hikâyesi. Film, Roger Deakins'in ağır tempolu sinematografisiyle, fondaki caz ve blues ile, Sting ve Tommy Lee Jones'un performanslarıyla inandırıcı ve övgü alan bir film olarak kabul ediliyor.


The Fabulous Baker Boys

Steve Kloves'un yazıp yönettiği "The Fabulous Baker Boys", gerçek hayatta da kardeş olan Beau ve Jeff Bridges'i piyanist iki erkek kardeş Frank ve Jack Baker olarak anlatıyor. İkili kardeş piyanistler, kariyer yapmak için şarkıcı Susie Diamond'ı (Michelle Pfeiffer) işe alıyor. "Fabulous Baker Boys", Bridges kardeşlerin başarılı oyunculuklarıyla öne çıkıyor. Michelle Pfieffer onlardan da iyi. Film müzikleri, kesinlikle dikkatten kaçmayacak caz standartlarıyla dolu. Filmin müzikleri genç cazseverlerin Dave Grusin'in müziğini keşfetmesi bakımından da öne çıkıyor.


The Cotton Club

Oscarlı ünlü yönetmen Francis Ford Coppola'nın yazıp yönettiği "The Cotton Club", Richard Gere, Gregory Hines, Diane Lane, Nicolas Cage, James Remar ve Laurence Fishburne gibi gösterişli bir oyuncu kadrosuna sahip. 1930'ların Harlem'inde geçen film, müzisyen Michael "Dixie" Dwyer (Gere) ile 1920'den 1943'e kadar caz tarihinin sembolü olan The Cotton Club'ın hikâyesini anlatıyor. Film, 1985 yılında gişede iyi bir performans göstermemişti ama yine de Coppola'nın filmde 1930'ların New York atmosferi harikadır. Filmin müzikleri izleyiciyi içine çekerken, oyuncular ve olay örgüsü gayet güzel işliyor.


All Night Long

Listenin ikinci en eski filmi, Basil Dearde'nin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği "All Night Long", bir Shakespeare trajedisi olan Othello uyarlaması bir film. Kahramanları Patrick McGoohan, Johnny Cousin rolünde, Marti Stevens ise Delia Lane rolünde olan filmde rol yapan İngiliz ve Amerikalı gerçek caz müzisyenleri de var ki burların üçü Charles Mingus, Dave Brubeck ve John Dankworth'tür. "All Night Long", Patrick McGoohan'ın Johnny Cousin rolündeki performansıyla hatırlanacaktır. Filmdeki caz müziği izleyiciyi 1960'ların Londra caz sahnesine geri götürüyor.


The Glenn Miller Story

Listenin en eski filmi, Anthony Mann'ın yönettiği ve başrolünde efsanevi James Stewart'ın oynadığı "The Glenn Miller Story" 20. yüzyılın en ünlü orkestralarından birini kuran Glenn Miller'ı anlatıyor. June Allyson filmde Miller'ın karısı Helen'i canlandırıyor. Louis Armstrong, Cozy Cole ve Trummy Young gibi efsane sanatçılar da ara ara filmde görünüyor. "The Glenn Miller Story", Stewart ve Allyson'ın performanslarıyla göz doldururken, grubun müzikleri film boyunca yankılanıyor.

Okunma 554 defa Son Düzenlenme Son Düzenlenme Haziran 24 2023
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Ahmet Demir

Cazseverdir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

İletişim

E-mail:  bilgi@saksafonname.com